Muzicírování, tedy hra na hudební nástroje, je staré jako lidstvo samo. Jedna z prvních věcí, která pračlověka v přítmí jeho jeskyně napadla, bylo začít do něčeho bouchat nebo vyluzovat nějaký zvuk.
V Říčanech žádné pravěké nástroje nemáme, ale i tak jsme pro vás vybrali několik zajímavých předmětů spojených s hudbou, které se možná věnujete i vy.
Ukážeme si, že naše historie má svůj vlastní soundtrack, který utvářely dobové nástroje a zpěvníky. V čem si myslíte, že jsou největší rozdíly v muzicírování, poslechu hudby, skládání písniček či výrobě hudebních nástrojů? Dozvíme se, že různé nástroje se využívaly nejen k zábavě, ale také k uctívání bohů, k lovu či práci. K čemu dalšímu se nástroje používají dnes? A pochopíme, že každá krajina má svou vlastní hudbu a podle toho od sebe můžeme jednotlivé národy odlišit. Dovedeš od sebe rozeznat třeba českou a tureckou hudbu?
Jaké jsou vaše oblíbené hudební nástroje? Víte něco o jejich vývoji?
→ Kvíz – dokážete úspěšně odpovědět na 9 otázek o hudebních nástrojích?
Jsem mentorka metody badatelsky orientovaného vyučování ( BOV). Ráda učím venku, kde můžeme zkoumat přírodu v souvislostech. Zaměřuju se při vzdělávání žáků i pedagogů na aktuální témata – například klimatickou změnu. Působím také jako učitelka přírodopisu v ZŠ. Podílím se na přípravě nových RVP pro přírodopis.
Lektorka workshopů Jak učit badatelsky o přírodě, Učíme pro reálný život
Autorka publikací Společně ze školy do přírody, Říčanský uličník