Lovecká trubka
Naše trubka se do muzea dostala v roce 1956, když se rušilo muzeum v Nedvězí. Víc o ní bohužel nevíme. Troubil na ni kdysi nějaký myslivec v říčanských lesích? To si můžeme jen domýšlet.
UKÁZKA: Poslechněte si, jak se dnes zahajuje hon, při jehož začátku myslivci troubí na lovecké trubky.
Prohlédněte si tento nástroj a další naše sbírkové předměty na portálu eSbírky.cz.
Už troubějí!
„Už troubějí na horách jeleni,“ zpívá se v jedné myslivecké písni, v níž zní takzvané lesní rohy. To jsou kovové žesťové nástroje podobné lovecké trubce, kterou zde vidíme. Lovecká trubka je ve skutečnosti předchůdce lesního rohu – na rozdíl od něj nemá žádné klapky a celkově je o dost jednodušší.
Nástroj myslivců i válečníků
Myslivci dodnes takové lovecké trubky používají k ohlášení začátku a konce honu. Zvuk trubky se nese krajinou a můžou jej slyšet lovci vzdálení i několik kilometrů. Pomocí troubení se tak spolu mohou myslivci dorozumívat na dálku a dávat si signály. V minulosti se podobné rohy používali třeba v bitvách, kdy se jednotlivými signály ohlašovaly různé fáze útoku, příkazy, troubilo se do boje či na ústup atp. V době, kdy neexistovaly vysílačky a mobily, to byl jeden z mála způsobů, jak se dorozumívat na dálku. Tam, kde nešly použít třeba kouřové signály, se lidé spoléhali na zvuk bubnů či právě trubek, trumpet a rohů.
Jsem mentorka metody badatelsky orientovaného vyučování ( BOV). Ráda učím venku, kde můžeme zkoumat přírodu v souvislostech. Zaměřuju se při vzdělávání žáků i pedagogů na aktuální témata – například klimatickou změnu. Působím také jako učitelka přírodopisu v ZŠ. Podílím se na přípravě nových RVP pro přírodopis.
Lektorka workshopů Jak učit badatelsky o přírodě, Učíme pro reálný život
Autorka publikací Společně ze školy do přírody, Říčanský uličník