Život jeskynního pračlověka byl neustále v ohrožení. Pokud ho zrovna netrápila zima, povodně nebo požáry, o život mu usilovala divoká zvířata a především lidé z cizích tlup. A tak vzal člověk do ruky kámen a začal ho používat jako zbraň.
Dějiny lidského pokolení jsou plné násilí. Byly to právě zbraně, které člověk v průběhu dějin neustále zdokonaloval a usiloval o vytvoření čím dál tím více nebezpečných a smrtonosných nástrojů. Naučil se je užívat nejen k obraně a lovu zvířat, ale také k vedení válek. V dějinách často platilo, že nejlepší obranou je útok – a tak si člověk po celé trvání historie lámal hlavu, aby vymyslel, jak co nejúspěšněji zabíjet a ubližovat. Tato kolekce, kterou vám představujeme zde, vás provede světem zbraní. Varujeme vás: nejde o nic pro slabé povahy!
Seznámíme se s nejprimitivnějšími kamennými nástroji, které sloužily jako zbraně i pracovní náčiní zároveň. Podíváme se na první bronzové zbraně, které už sloužily jenom k boji. Mrkneme se na to, jak vypadaly zbraně ve středověku u nás i v dalekém Japonsku. Uvidíme, jak se začaly vyvíjet první střelné zbraně. A naše putování po historii zbraní skončíme ve druhé světové válce, kdy už člověk uměl jedním dobře mířeným výstřelem zlikvidovat tank.
Jsem mentorka metody badatelsky orientovaného vyučování ( BOV). Ráda učím venku, kde můžeme zkoumat přírodu v souvislostech. Zaměřuju se při vzdělávání žáků i pedagogů na aktuální témata – například klimatickou změnu. Působím také jako učitelka přírodopisu v ZŠ. Podílím se na přípravě nových RVP pro přírodopis.
Lektorka workshopů Jak učit badatelsky o přírodě, Učíme pro reálný život
Autorka publikací Společně ze školy do přírody, Říčanský uličník