
Kočka Vločka a vlna
Děti uvádí do tématu příběh o kočce Vločce a vlně. V úvodu programu se děti seznamují s přírodními materiály, zkoumají jejich vlastnosti a využívají je k tvoření.
lekce do školní třídy
• MŠ • řemesla
Na začátku čteme dětem pohádku Kočka Vločka a dřevo, děti plní úkoly z textu. Seznamují se s procesem zpracování dřeva a s nástroji, k čemu se nástroje používají a proč se používají. Ukazují si je na obrázku i ve skutečnosti. Hrají pexeso: přiřazují k sobě nástroj a materiál.
Lekce jsou součástí komplexního programu pro MŠ Tvoř a hraj si.
Program zahrnuje 16 lekcí v délce 32 vyučovacích hodin. Podrobný popis všech lekcí a pomůcky k dalším lekcím najdete u programu.
Lekci si můžete stáhnout, podle potřeby upravit a s žáky realizovat sami, nebo si můžete objednat výukový program s lektorkou muzea.
Děti uvádí do tématu příběh o kočce Vločce a vlně. V úvodu programu se děti seznamují s přírodními materiály, zkoumají jejich vlastnosti a využívají je k tvoření.
Děti se učí pravidla pro práci s několika nástroji ke zpracování dřeva (brusná houbička, škrabka, rašple), všechny nástroje si vyzkoušejí. Reflexe se vztahuje k bezpečnosti práce s nástroji.
Na terénní výpravě procházejí žáci místy v Říčanech a pracují se záznamy vzpomínek pamětníků. Vyzkoušejí si dětské hry a provádějí jednoduchá pozorování přírody.
Lekce probíhá v zahradě a na dvorku muzea. Děti si zkouší pečovat o slepice a králíky, hledají kvetoucí luční a jedlé rostliny v zahradě, připravují bylinkové máslo, seznamují se s cyklem živin (kompostování) a s využitím dešťové vody v zahradě.
Program začíná geolokační hrou Za pokladem do středověkých Říčan v okolí zříceniny říčanského hradu. Hrou účastníky provází dítě ze středověku. Druhá část lekce probíhá v hradní zahradě.
Program probíhá v Geoparku Říčany. Žáci si vyzkouší práci paleontologů, v paleontologickém nalezišti hledají zkameněliny z různých geologických období.
Vznik regionální učebnice je finančně podpořen z prostředků Evropské unie.
Jsem mentorka metody badatelsky orientovaného vyučování ( BOV). Ráda učím venku, kde můžeme zkoumat přírodu v souvislostech. Zaměřuju se při vzdělávání žáků i pedagogů na aktuální témata – například klimatickou změnu. Působím také jako učitelka přírodopisu v ZŠ. Podílím se na přípravě nových RVP pro přírodopis.
Lektorka workshopů Jak učit badatelsky o přírodě, Učíme pro reálný život
Autorka publikací Společně ze školy do přírody, Říčanský uličník